Programme Outline


Sunday 3rd Sept:
Workshops (10am onwards; 7pm onwards for evening workshop)


Monday 4th Sept:
Registration, 1pm onwards (School of Music)
Conference, 2pm to 5.30pm (School of Music)
Evening Reception, 6pm for 6.45pm til late (Great Hall)


Tuesday 5th Sept:
Conference, 9.30am to 5.30pm (School of Music)
Evening off to explore Leeds


Wednesday 6th Sept:
Conference, 9.30am to 5.30pm (School of Music)
Conference meal, 7pm til late (Doubletree Hotel)
  including algorave by Belisha Beacon.


Thursday 7th Sept:
Conference, 9.30am to 1.00pm (School of Music)
Fieldtrip, 1.00pm til late (Manchester Museum of Science and Industry)


Session Overview


Time Room 1 Room 2 Room 3
Monday
2-3.30
Keynotes
Monday
4-5.30
Machine
Learning
Social
Applications
Monday
5.30-6.30
Geocomputation with R mini-workshop (leaving from Music foyer)
Tuesday
9.30-11
Keynotes
Tuesday
11.30-1
Space &
Time
Environmental
Applications
Tuesday
2-3.30
Space &
Time
Environmental
Applications
Tuesday
4-5.30
Space &
Time
Environmental
Applications
Wednesday
9.30-11
Urban
structure
ABM/CA Networks &
Transport
Wednesday
11.30-1
Uncertainty ABM/CA Networks &
Transport
Wednesday
2-3.30
Games ABM/CA Text and
Social
Wednesday
4-5.30
HPC + HPC for
everyone demo
Mapping &
GIS
Text &
Social
Thursday
9.30-11
Object
interactions
Spatial
models
Thursday
11.30-1
Keynotes

 

 


Full Programme and titles


Monday 4th Sept:
School of Music
Registration
13:00 - 14:00
Registration and coffee
Room 1
Keynotes
14:00 - 14:45
The State of the Art
Chris Brunsdon
14:45 - 15:30
The State of the Art
Dawn Parker
15:30 - 16:00
Break
Room 1
Machine Learning & Spatial Techniques for Causal Inference
16:10 - 16:30
Causal Tree Determination of the Heterogeneous Impacts of International Programs to Mitigate Deforestation
Daniel Runfola and Seth Goodman
16:30 - 16:50
ART-P-MAP Neural Network Modelling of Spatial Choices
Zhaoya Gong and Jean-Claude Thill
16:50 - 17:10
A Neural Qualitative Approach for Automatic Territorial Zoning
Renato Maciel, Marcos Aurelio Santos Da Silva, Leonardo Matos and Márcia Dompieri
17:10 - 17:30
A Machine Learning Framework to Map User Classification for Online Map Community
Shaohua Wang, Yang Zhong, Zhong Ershun, Erqi Wang, Yinna Zhang and Wenwen Cai
Room 2
Applications of GeoComputational Methods in the Social Sciences
16:10 - 16:30
Designing police patrol districts on street network
Huanfa Chen and Tao Cheng
16:30 - 16:50
Investigating the impacts of training data set length (T) and the aggregation unit size (M) on the accuracy of the self-exciting point process (SEPP) hotspot method
Monsuru Adepeju and Andy Evans
16:50 - 17:10
Are poorer residents being pushed out of city centre? Measuring the decentralisation of poverty in England and Wales
Meng Le Zhang and Gwilym Pryce
17:10 - 17:30
Spatial Approach to Identifying Trends in Racial Composition Changes for Large American Cities 1990-2000-2010
Anna Dmowska and Tomasz Stepinski
Great Hall
Evening function
19:00 - late
Food and Drink

Tuesday 5th Sept:
Room 1
Keynotes
9:30 - 11:00
The Future
Adam Dennett and Dianna Smith
11:00 - 11:30
Break
Room 1
Spatio-temporal analysis I
11:30 - 11:50
Time: the late arrival at the Geocomputation party and the need for considered approaches to spatio-temporal analyses
Alexis Comber, Paul Harris and Narumasa Tsutsumida
11:50 - 12:10
Tri-clustering: a novel approach to explore spatio-temporal data cubes
Raul Zurita Milla, Xiaojing Wu, Emma Izquierdo-Verdiguier and Menno-Jan Kraak
12:10 - 12:30
Specifying regression models for spatio-temporal data sets
Paul Harris, Lex Comber and Naru Tsutsumida
12:30 - 12:50
An adaptive density-based time series clustering algorithm
Yaolin Liu, Xiaomi Wang and Yanfang Liu
Room 2
Applications of GeoComputational Methods in the Environmental Sciences I
11:30 - 11:50
Worldwide inventory of landscapes through segmentation of global land cover dataset
Jakub Nowosad and Tomasz Stepinski
11:50 - 12:10
Segmentation of WorldClim dataset reveals new insight into spatial variability of global climate
Pawel Netzel and Tomasz Stepinski
12:10 - 12:30
Towards computation of urban local climate zones (LCZ) from OpenStreetMap data
Timofey Samsonov and Ksenia Trigub
12:30 - 12:50
Geographically Weighted Regression Models for Ordinal Categorical Response Variables - Applications to Air Pollution and Quality of Life in Beijing, China
Guanpeng Dong and Alex Singleton
13:00 - 14:00
Lunch
Room 1
Spatio-temporal analysis II
14:00 - 14:20
Detecting Stops from GPS Trajectories: A Comparison of Different GPS Indicators for Raster Sampling Methods
Yang Wang and David McArthur
14:20 - 14:40
An Approximate Entropy Based Approach for Quantifying Stability in Spatio-Temporal Data with Limited Temporal Observations
Jesse Piburn, Robert Stewart and April Morton
14:40 - 15:00
Measuring Attraction and Redistribution of Institution-Based Movements
Michelle Pistner and Clio Andris
15:00 - 15:20
Spatio-Temporal Point Event Cluster Detection by Controlling Shape Complexity
Ryo Inoue and Hiroshi Kimoto
Room 2
Applications of GeoComputational Methods in the Environmental Sciences II
14:00 - 14:20
Watershed and stream network delineation using digital elevation models and spectral satellite information
Giuseppe Amatulli, Sami Domisch and Peter Raymond
14:20 - 14:40
Exploring Geostatistical Methods to Improve the Altimetry Accuracies of Digital Elevation Models
Carlos Felgueiras, Eduardo Camargo and Jussara Ortiz
14:40 - 15:00
3D LISA: A Flexible Program for Calculating the Local Moran's I in 1, 2 or 3D Illustrated with Examples from Soil Science
Ruth Kerry, Ben Ingram, Pierre Goovaerts, Federico Meza and Daniel Gimenez
15:00 - 15:20
The Regular Hierarchical Surface Model (RHSM)
Joseph Wright, Antoni Moore and Greg Leonard
15:30 - 16:00
Break
Room 1
Spatio-temporal analysis III
16:00 - 16:20
Analysis of Activity Trends Based on Smart Card Data of Public Transportation
Takashi Nicholas Maeda, Junichiro Mori, Fujio Toriumi and Hirotada Ohashi
16:20 - 16:40
Visualizing the intercity correlation of PM2.5 time series in the Beijing-Tianjin-Hebei region using ground-based air quality monitoring data
Jianzheng Liu and Weifeng Li
16:40 - 17:00
Mapping the Spatio-Temporal Distribution of Rough Sleepers in London: An exploration of the CHAIN dataset
Patrick Moss, James Haworth, Dawn Williams and Sam Dufton
17:00 - 17:20
An Interactive Dashboard for Visualizing Big Spatial-Temporal Data in an Urban Area
Ningchuan Xiao, Shaun Fontanella, Harvey Miller, Matthew Adair and Jerry Mount
Room 2
Applications of GeoComputational Methods in the Environmental Sciences III
16:00 - 16:20
On a Mantel-Test Extension for k Series of Distances and Related k-Way Multivariate Methods
Roberto Santos and Didier Leibovici
16:20 - 16:40
Fine-scale visualization of pollen concentrations across the Eastern United States: A space-time parallel approach
Michael Desjardins, Alexander Hohl, Adam Griffith and Eric Delmelle
16:40 - 17:00
Assessing copper and lead concentrations at abandoned mine areas using GIS-based hot spot analysis from portable XRF data
Sung-Min Kim and Yosoon Choi
17:00 - 17:20
Testing robustness in a global ecosystem model: the effects of language translation
Michael Bithell, Phillip J. Underwood, Michael B. Harfoot and Derek P. Tittensor

Evening off to explore Leeds

Wednesday 6th Sept:
Room 1
Urban Structure
9:30 - 9:50
Urban structure types as a fingerprints of past, present and future city development
Jaroslaw Jasiewicz and Adam Dabrowski
9:50 - 10:10
Spatial Measurement of Residential Segregation in Metropolitan Cape Town
Jacobus Van Rooyen and Joana Barros
10:10 - 10:30
Measuring urban facility spatial accessibility in Beijing using Gaussian 2SFCA Method
Yanli Fu, Changfeng Jing and Mingyi Du
10:30 - 10:50
Super-diversity and urban development – challenges and possibilities of simulating future scenarios for the case of Berlin, Germany
Hannah Haacke and Tobia Lakes
Room 2
Applications of GeoComputational Methods: ABM I
9:30 - 9:50
Agent-based modelling and networks: Case study of the emerald ash borer
Taylor Anderson and Suzana Dragicevic
9:50 - 10:10
Crowding of Support Facilities for People who have Difficulty Returning Home on Foot after a Large Earthquake
Toshihiro Osaragi
10:10 - 10:30
Spatial analysis of stray animal management in Daejeon City
Katarina Mayer
10:30 - 10:50
The AXS Model: an agent-based simulation model for urban flows
Marcus Saraiva and Joana Barros
Room 3
Networks and transport I
9:30 - 9:50
Relation between proximity of streets in urban network and parameters of neural network for traffic volume prediction
Koji Yoshida and Ryo Inoue
9:50 - 10:10
Determination of Spatially Distributed Velocity for Flow Routing
Fangli Zhang, Jun Liu and Qiming Zhou
10:10 - 10:30
A Simulation Approach for Modeling High-Resolution Daytime Commuter Travel Flows and Distributions of Worker Subpopulations
April Morton, Jesse Piburn, Nicholas Nagle, H M Abdul Aziz, Samantha Duchscherer and Robert Stewart
10:30 - 10:50
11:00 - 11:30
Break
Room 1
Uncertainty, semantic and spatial ambiguity, and error
11:30 - 11:50
Uncertainty in Historical GIS
Liliana Mamani Sanchez and Michela Bertolotto
11:50 - 12:10
Initial spatial conditions in simulation models: the missing leg of sensitivity analyses?
Clémentine Cottineau, Juste Raimbault, Marion Le Texier, Florent Le Nechet and Romain Reuillon
12:10 - 12:30
Map LineUps: implications for spatial analysis
Roger Beecham and Jason Dykes
12:30 - 12:50
Room 2
Applications of GeoComputational Methods: ABM II
11:30 - 11:50
Integrating Spatial Intelligence for risk perception in an Agent Based Disease Model
Shaheen Abdulkareem, Ellen-Wien Augustijn-Beckers, Yaseen Mustafa and Tatiana Filatova
11:50 - 12:10
A cellular automata model of urban growth for two built density classes: a study of urban growth in the Thames Basin
Alex Hagen-Zanker, Clare Rowland, Scott McGrane, James Miller and Michael Hutchins
12:10 - 12:30
Simulating urban growth in South Asia: A SLEUTH application
Gargi Chaudhuri
12:30 - 12:50
Room 3
Networks and transport II
11:30 - 11:50
New tools of the trade? The potential and pitfalls of 'Machine Learning' and 'DAGs' to model origin-destination data
Robin Lovelace, Ilan Fridman-Rojas and Rob Long
11:50 - 12:10
Analysing Cycle Accidents using a Relationship-Graph Technique
Narushige Shiode, Shino Shiode, Ryoichi Shinkuma, Manuela Piasentin and Takashi Matsuura
12:10 - 12:30
Exploring spatiotemporal features of station-free bike sharing trips: case study of Shenzhen
Yuanxuan Yang, Alexis Comber, Alison Heppenstall and Andy Turner
12:30 - 12:50
VGI for mapping change in bike ridership
Darren Boss, Trisalyn Nelson and Meghan Winters
13:00 - 14:00
Lunch
Room 1
Spatially-Explicit Serious Immersive Games and Game-Based Modelling
14:00 - 14:20
From Geosimulation of Urban Fires to Firefighters Serious Games
Yonatan Shaham and Itzhak Benenson
14:20 - 14:40
Towards a Virtual Reality Elicitation of Building Occupancy
Robert Stewart, Marie Urban, David Anderson, Samantha Duchscherer, Eric Axley and Jesse Piburn
14:40 - 15:00
Data-Driven Games and Environmental Storytelling; Moving Beyond ‘Simulation and Gaming’ Tradition
Moozhan Shakeri
15:00 - 15:20
Game-Based Modeling of Human-Driven Geographic Systems
Itzhak Benenson and Eran Ben-Elia
Room 2
Applications of GeoComputational Methods: ABM III
14:00 - 14:20
High-resolution simulations of population-density change with an activity-based cellular automata land-use model
Tomas Crols, Roger White, Inge Uljee, Lien Poelmans, Guy Engelen and Frank Canters
14:20 - 14:40
Remote sensing and agent-based modelling for grazing management: a case study in Zeku, China
Rui Yu, Andrew Evans and Nick Malleson
14:40 - 15:00
Simulating Urban Flows
Nick Malleson, Andy Evans and Jon Ward
15:00 - 15:20
Room 3
Georeferenced text and social media I
14:00 - 14:20
Semantic considerations of local statistical modelling: what does it all mean?
Alexis Comber, Peter Atkinson and Paul Harris
14:20 - 14:40
Semantic Enrichment of Interesting Regions with POI data
Jianan Shen and Cheng Tao
14:40 - 15:00
Diversity and Similarity Indices in Volunteered Geographic Information
Peter Mooney
15:00 - 15:20
Spatial Narrative Construction using Thematic KDE
Nick Bennett, David Millard, David Martin and Pouria Amirian
15:30 - 16:00
Break
Room 1
High performance and cloud computing
16:00 - 16:20
Continental-Scale Monitoring and Mapping of False Spring: A Cloud Computing Solution
Hamed Mehdipoor, Emma Izquierdo-Verdiguier and Raul Zurita-Milla
16:20 - 16:40
The Biodiversity and Climate Change Virtual Laboratory (BCCVL) - a cloud based platform for species distribution modelling and biodiversity analysis
Shawn Laffan
16:40 - 17:00
Demo: High Performance Computation for Everyone: Integrating Web-portals and a HPC (GeoQuery)
Seth Goodman, Dan Runfola, and Miranda Lv
Room 2
Mapping and GIS
16:00 - 16:20
Using Surrogate Road Network for Map-Matching: A Sensitivity Analysis of Positional Accuracy
Yann Meneroux, Arnaud Le Guilcher, Olivier Orfila, Benoit Lusetti, Sébastien Mustière and Guillaume Saint Pierre
16:20 - 16:40
PA model for large-scale analysis of line of sight, accounting for building heights
Dan Olner
16:40 - 17:00
Paper2GIS: A self-digitising, paper-based PPGIS
Jonny Huck, Isobel Dunning, Pierre Lee, Thomas Lowe, Ervine Quek, Sandaru Weerasinghe and Dominic Wintie
Room 3
Georeferenced text and social media II
16:00 - 16:20
Assessing OSM street semantics quality using context and user trustworthiness
Amerah Alghanim and Michela Bertolotto
16:20 - 16:40
Temporal Signatures of Shops' and Restaurants' Opening and Closing Times at Global, Country, and City Scales
Kevin Sparks, Gautam S. Thakur, Marie Urban and Robert Stewart
16:40 - 17:00
A Preliminary Meta-analysis of Social Media Use during Disaster
Yi-Min Chang Chien, Alexis Comber and Steve Carver
DoubleTree hotel
Conference dinner
19:00 - late
Food and Drink

Thursday 7th Sept:
Room 1
Modeling interactions between moving objects
9:30 - 9:50
A computational movement analysis approach for modelling interactions between pairs of moving objects
Jennifer Miller
9:50 - 10:10
Computing Animal Habitat Use at the Population Level: A Time-Geographic Approach
Rebecca Loraamm and Katharine Goodenough
10:10 - 10:30
Individual-Based Modelling of Species' Dynamic Resource Use
Paul Holloway
Room 2
Spatial modelling
9:30 - 9:50
Investigating the Repeat and Near-Repeat Patterns in Sub-categories of Burglary Crime
Monsuru Adepeju
9:50 - 10:10
Correlation as a LISA
Martin Charlton and Chris Brunsdon
10:10 - 10:30
A spatially explicit model for establishing adaptive parking prices
Nir Fulman and Itzhak Benenson
10:30 - 11:00
Break
Room 1
Keynotes
11:00 - 11:45
Words of Advice for Young GeoCompers
Mike Batty
11:45 - 12:30
Words of Advice for Young GeoCompers
Alan Wilson
12:30 - 12:40
Conference wrap
13:00 - late
Conference fieldtrip